We have moved http://australianshowrabbitcouncil.org

Subtitle

The SA Rabbit Fanciers Society Inc. results

March
17th -  (Sunday) Competitive 2 star show
  
June
 
1st - Judge: Vanita Van  Berendonck (Victoria)
Best Kitten: Mineyconey - Netherland Dwarf - Yvette Dispain 
Best Junior: ShnushielandBunnies Remmi RoxXx Lust - Mini Lop - Monica Thieleke 
Best Adult : Willowcroft Busta - Mini Lop - Kristie Allen-Wells 
Best Fancy : Miniconey Laurel - Netherland Dwarf - Yvette Dispain
Runner up: DroopyEars Cooper - Netherland Dwarf - Robyn Dixon 
Best Lop : Willowcroft Busta - Mini Lop - Kristie Allen-Wells 
Runner up: ShnushielandBunnies Remmi RoxXx Lust - Mini Lop - Monica Thieleke 
Best Fur : Vinevalley Autumn - Satin - Chantelle Chetwood 
Best Rex : Vinevalley Oreo - Standard Rex - Chantelle Chetwood 
Best In Show: Willowcroft Busta - Mini Lop - Kristie Allen-Wells 
Runner Up best in show: Vinevalley Oreo - Standard Rex - Chantelle Chetwood 
Best Unrung - Vinevalley Cledus - Californian - Chantelle Chetwood 
Runner Up Best Unrung - Escada - Mini Lop - Natasha Ceravolo

23rd - 1 star  show - Judge: Chantelle Chetwood  (SA)
Best Kitten: BunnyRoyal Kandi - BEW Mini Lop - Robyn Dixon
Runner Up Kitten: Miniconey Basil - Agouti Netherland Dwarf - Yvette  Dispain
Best Junior:  Erinlea Spiced Up - Agouti Dwarf Lop -  Mel Smith & Trev Lang
Runner Up Junior: Miniconey Spiceboy -  Cinnamon Netherland Dwarf - Yvette Dispain
Best Adult: Bunniesrun Cookie - Siamese Sable Mini Lop - Carol Thompson
Runner Up Adult:  Miniconey Obsidian - Black Netherland Dwarf - Carol Thompson
Best Fancy: Miniconey Obsidian - Black Netherland Dwarf - Carol Thompson
Runner Up Fancy: Erinlea Clean Start - Black Dutch - Mel Smith & Trev Lang
Best Lop: Bunniesrun Cookie - Siamese Sable Mini Lop - Carol Thompson
Runner Up Lop: Erinlea Spiced Up - Agouti Dwarf Lop - Mel Smith & Trev Lang
Best in Show: Bunniesrun Cookie - Siamese Sable Mini Lop - Carol Thompson
Runner Up Best In Show: Miniconey Obsidian - Black Netherland Dwarf - Carol Thompson
  
July 21st - 3 star show - judge: Genevieve Hughes  (SA)
  
August 18th - 3 star show - judge: Chantelle Chetwood (SA)
Best Kitten - Miniconey Terry - Orange Netherland Dwarf - Y. Dispain
Best Junior - Miniconey Rollo - Black Fox Netherland Dwarf - Y. Dispain
Best Adult - Nemesis Aramis - Black Otter Polish -  G. Hughes
Best Fancy - Nemesis Aramis - Black Otter Polish - G. Hughes
Best Lop - Beaupre Oliver - Sooty Fawn Miniature Lop - C. Sharpe
Best In Show - Nemesis Aramis - Black Otter Polish - G. Hughes
Runner Up Best In Show - Beaupre Oliver - Sooty Fawn Miniature Lop - C.
Sharpe
Unrung
Best unrung - Miniconey Alvin - C. Thompson
Runner Up Best Unrung - VineValley Rupert - L. Longster & K. Wallace
 
September
14th - 1 star - judge: Vanita Van Berendonck (Vic)

Best Kitten In Show -  VineValley Sundance - Orange Satin - G. Hughes 
Best Junior In Show -  Miniconey  Rollo - Black Fox Netherland Dwarf - Y. Dispain 
Best Adult In Show -  Nemesis Adele - REW Polish - G. Hughes
Best Fancy In Show -  Nemesis Adele - REW Polish - G. Hughes 
Best Lop In Show - Bunniesrun Cookie - Siamese Sable Mini Lop - C. Thompson 
Best Fur In Show - ChequeredFlag Holly Shiftwell - Californian - K. Stephens
Best In Show -  Nemesis Adele - REW Polish - G. Hughes
Runner Up Best In Show - Bunniesrun Cookie - Siamese Sable Mini Lop -
C. Thompson
  
Best Unrung: Miniconey Alvin - Agouti Netherland Dwarf - C. Thompson
Runner Up Best Unrung - BunniesRun Tikki - C. Thompson
   
October 5th - 4 star - Frances Micallef (Victoria)
  
November
3rd (Sunday) Christmas Show - Genevieve Hughes (SA)

Upcoming Events

Featured Products

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.